• 2011
 • Luty
 • Inne
  Bank Spółdzielczy

  Ze względu na ułatwienie przelewów, kilka lat temu założyłem konto bankowe. Skoro moi rodzice mieli w tamtym czasie konta w Banku Spółdzielczym, wybrałem właśnie ten bank. Nie zastanawiałem się nad wyborem innego, w czasach w których bankowość internetowa nie istniała, nie trzeba było się długo zastanawiać. Dodatkowo bank ten ma długą tradycję i jak określano – panuje w nim rodzinna atmosfera. Rzeczywiście, przez kilka lat widziałem tych samych ludzi, którzy podchodzili do klienta z uśmiechem i sympatią – co do obsługi nie mam żadnych zastrzeżeń. Jednak po kilku latach bank pokazał swoje różki, o których o dziwo wcześniej nie wiedziałem, a wykryte zostały całkiem przypadkowo.

  We wrześniu musiałem iść do banku, by pobrać wydruk wpłat i wypłat za określony okres czasu. Okazało się, że za każdy przelew na moje konto, potrącano mi 4 zł. To dziwne, bo nie kojarzę żebym wcześniej widział na rachunkach opłaty tego typu. Co dziwniejsze, bank za przelewy na moje konto zarabiał lepiej niż za jego utrzymanie, bowiem za kartę płaciłem 3 zł i prowadzenie konta drugie tyle. W sumie miesięczne opłaty wynosiły 6 zł. Dodatkowo bank dorabiał na boku około 20-30 zł za przelewy na moje konto.

  Nie wyobrażam sobie sprzedawców na Allegro, którzy posiadając konto w tym banku i sprzedając towar za przykładowo 10 zł, musieliby oddawać prowizję w wysokości 4 zł! Szczyt bezczelności. Czara goryczy przelała się, gdy założyłem konto Paypal. Aby zweryfikować swoje dane i móc przelewać pieniądze bez limitu, musiałem podać swój numer konta bankowego, na które przelane zostały dwie symboliczne kwoty, a ja jako właściciel przy weryfikacji musiałem podać jakie to były sumy. Pierwsza kwota opiewała na 5 groszy, a druga na 14 groszy. Wyobraźcie sobie, że za te dwa przelewy na moje konto, zapłaciłem prowizję w wysokości 8 zł!

  Wyobraźcie sobie sytuację. Macie na swoim koncie bankowym 2.500 zł. Złośliwy sąsiad, wróg czy inny niszczący nam życie człowiek przesyła na wasze konto w sumie 10 zł, ale robi to przesyłając za każdym razem jeden grosz. Jak wiecie, 10 zł to 1.000 groszy. Tysiąc przelewów na konto, odjąć prowizję od każdego w wysokości 4 zł daje 4.000 zł prowizji. Okazałoby się, że zamiast 2.500 zł na koncie, mielibyście 1.500 zł debetu.

  To dziwne, że za przelew na czyjeś konto płaci się prowizję w wysokości 2,50 zł, a za przelanie pieniędzy na swoje konto bankowe, nie dość że zapłacimy, to jeszcze pobrana zostanie prowizja za wpływ na konto w wysokości 4 zł. Praktyka godna pożałowania i potępienia.

  Pamiętam, jak w czasie „dni Strzałkowa” została ufundowana nagroda przez Bank Spółdzielczy dla jednego losowego klienta. Dziwiłem się, że bank działający na wsi, który pewnie nie ma więcej niż 1000 klientów, funduję tak drogą nagrodę. Dziś wiem, że za kilka przelewów na jeden rachunek plus opłata za prowadzenie konta i ewentualną kartę pomnożone przez ilość klientów daję naprawdę dużą sumę. W innym przypadku bank mógłby być sponsorem co najwyżej dużego pluszowego misia.

  Jeśli więc jesteście posiadaczami konta bankowego w tej właśnie placówce, to pobierzcie sobie wydruk wpłat i wypłat, które dostaniecie – o dziwo za darmo w okienku. Zwróćcie uwagę na to, czy bank pobiera prowizję z konta w momencie gdy pieniądze zostały przelane na Wasze konto. Oszacujcie sobie ile tracicie miesięcznie pieniędzy z tego tytułu i zdecydujcie, czy warto prowadzić tam rachunek. Warto dodać, że od wyższych wpłat pobierane są większe prowizje. Jeśli nie masz konta, a w niedalekiej przyszłości planujesz założyć swój rachunek, polecam się nad wyborem tego banku poważnie zastanowić.

  komentarze (1)

   Witam!
   Dziś są darmowe konta internetowe!
   Chociażby mBank, do którego się przeniosłem z PKOBP, po tym jak ich bankomat okantował mnie na 100zł.
   W bankach internetowych koszty rachunku są dosłownie zerowe. Brak opłat za prowadzenie konta, brak opłat za kartę, darmowe przelewy. Jestem w mBanku od kilku lat i jestem zadowolony – polecam. Dziś, nie wyobrażam sobie, jak można godzić się na tak wysokie koszty prowadzenia rachunku bankowego.
   Pozdrawiam.


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>